کم کاری تیروئید

مواد غذایی خاصی در بهبود عملکرد کم کاری غده تیروئید و در نتیجه افزایش متابولیسم بدن موثر است. افراد مبتلا به کم کاری غده تیروئید لازم است غذاهای سالمی که غنی از مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است مصرف کنند. برخی از مواد غذایی مفید برای کم کاری غده تیروئید در ادامه ذکر شده است:

سلنیوم

سلنیوم ماده معدنی است که برای تولید هورمون‌های تیروئیدی در بدن و عملکرد درست آن‌ها لازم است. مواد غذایی مثل گوجه فرنگی، پیاز و نان گندم غنی از سلنیوم است.

روی

روی ماده معدنی است که موجب بهبود عملکرد کم کاری غده تیروئید می‌شود. ماهی، سبوس گندم و صدف غنی از روی هستند.

آنتی اکسیدان

گیلاس، زغال اخته، گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای و سایر غذاهای غنی از آنتی اکسیدان در بهبود کم کاری غده تیروئید بسیار موثرند. بطور کلی آنتی اکسیدان‌ها در سلامت بدن و عملکرد سیستم ایمنی مفیدند.

تیروزین

تیروزین اسید آمینه‌ای است که برای تولید هورمون‌های T3 و T4 توسط غده تیروئید استفاده می‌شود. افراد مبتلا به کم کاری غده تیروئید باید از مواد غذایی غنی از تیروزین مثل گوشت، پنیر، شیر گاو، آووکادو، موز و بعضی از لوبیاها استفاده کنند.

امگا ۳

اسیدهای چرب ضروری مثل امگا ۳ برای بیماران مبتلا به کم کاری غده تیروئید ضروری است و موجب بهبود فعالیت تیروئید می‌شود. غذاهای غنی از امگا ۳ شامل روغن دانه کتان، ماهی قزل‌آلا و سالمون است.

ید

بعضی از انواع کم کاری غده تیروئید به دلیل کمبود ید ایجاد می‌شود. در این موارد استفاده از نمک یددار یا مواد غنی از ید مثل غذاهای دریایی و تخم‌مرغ می‌تواند در بهبود کم کاری غده تیروئید موثر باشد. البته باید توجه داشت خوردن مقادیر زیاد ید می‌تواند اثر معکوس داشته باشد و موجب سرکوب فعالیت غده تیروئید شود.

افراد مبتلا به کم کاری غده تیروئید از چه غذاهایی باید اجتناب کنند؟

سویا

مطالعات نشان داده است که مواد غذایی حاوی سویا می‌تواند در فعالیت آنزیمی که مسئول تولید هورمون‌های تیروئیدی است تداخل ایجاد کند.

مصرف بیش از اندازه فیبر

گرچه مصرف فیبر همواره برای سلامت بدن توصیه می‌شود و در کاهش وزن در افراد مبتلا به کم کاری غده تیروئید موثر است، اما میزان زیاد فیبر در رژیم غذایی در درمان کم کاری غده تیروئید تداخل ایجاد می‌کند. در صورتی که فیبر زیاد بلافاصله بعد از مصرف داروهای تیروئیدی استفاده شود می‌تواند در جذب داروها تداخل ایجاد کند.

سبزیجات خاص

برخی سبزیجات شامل کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج می‌توانند در تولید هورمون‌های تیروئیدی بویژه در افراد مبتلا به کم کاری غده تیروئید تداخل ایجاد کنند. این سبزیجات همچنین جذب داروهای تجویز شده برای کم کاری غده تیروئید را مهار می‌کنند. کاهش مصرف این محصولات قبل از مصرف داروها می‌تواند کمک کننده باشد.

گلوتن

گلوتن پروتئینی است که در غذاهای فراوری شده از گندم، جو و سایر غلات یافت می‌شود. گلوتن جذب هورمون‌های دارویی تیروئید را در بدن مهار می‌کند و باید مصرف آن تا حد امکان در افراد مبتلا به کم کاری غده تیروئید کاهش یابد.

مواد غذایی حاوی قند و چربی

با توجه به کاهش متابولیسم بدن در افراد مبتلا به کم کاری غده تیروئید باید از مصرف غذاهای پر چرب، فراوری شده و غذاهای با قند بالا که موجب اضافه وزن و دیگر مشکلات می‌شوند تا حد امکان اجتناب شود.

موارد مضر برای تیروئید:

  • استفاده بیش از اندازه از مواد غذایی نظیر نخود، سیر، جگر، تن ماهی و زرده تخم مرغ برای تیروئید مشکل ایجاد می کند.
  • سیگار یکی از عاملان اصلی خطر برای تیروئید است. از کشیدن آن خودداری نمایید.
  • اگر آب منطقه شما دارای املاح آهکی بیش از 60 درصد است می تواند به تیروئیدتان آسیب وارد کند.
  • کبالت یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن است. افزایش یا کاهش آن در بدن اثر سوء بر تیروئید دارد.
  • یکی از عواملی که باعث مشکل تیروئید می شود کمبود روی در بدن است. بهترین راه حل برای رفع این مشکل استفاده از قابلمه های مسی است.

4 مرداد 1397